Dental Fotoğrafçılık

23 Şubat 2017 Perşembe

Fakültemiz tarafından düzenlenen “Dental Fotoğrafçılık” konulu konferans, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak Dt. Ömer ENGİN katıldı.

Konferansta, dental fotoğrafçılığın niçin yapıldığına ve gerekliliğine değinen Ömer ENGİN, dental fotoğrafçılıkta kullanılan temel ekipmanları, çekim yapılırken unutulmaması gereken kuralları ve yapılan genel hataları anlattı.

ENGİN, dokümantasyon, hasta kartları, adli kanıt, tedavi planı, araştırma, eğitim ve kendini sorgulayabilmek için dental fotoğrafın gerekli olduğunu belirtti. Tedavi aşamasının dokümantasyonuna da değinen ENGİN, dental fotoğrafın hukuki delil, hastaların beklenti sınırlarının çizilmesi, tedavi öncesi ve sonrasını karşılaştırma, mesleki yayınlarda ve elektronik ortamda olgu paylaşımı ve mesleki yaşamın belgeseli olduğunu ifade etti.

ENGİN, dental fotoğrafta unutulmaması gereken kuralların, çekim prosedürlerinin standardize edilmesi, görüntülenen alandan gereksiz objenin çıkarılması, yansıyan renklere dikkat edilmesi, fotoğraf içinde ölçülendirmeye bir referans olması, uygun ışık kullanımı ve doğru pozlama ayarları olduğunu aktararak konuşmasını tamamladı.

Programın sonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ günün anısına Dt. ÖMER ENGİN’e şilt ve hediye takdim etti.