Adli Olguların Bildirimi ve Hekimin Sorumlulukları

Fakültemiz tarafından düzenlenen “Adli Olguların Bildirimi ve Hekimin Sorumlulukları” konulu konferans, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Konferansa konuşmacı olarak Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlem BİLİR ve Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan ERSUNAN katıldı.

Konferansta ilk olarak konuşan Yrd. Doç. Dr. Özlem BİLİR, hekimlerin mesleklerini icra ederken yalnızca hasta ve yakınlarına değil adli ve idari birimlere karşı da sorumlu olduklarını belirterek sağlık çalışanlarının adli vakalarda hukuki açıdan uygulamaları gereken iş akış şemasını şu şekilde aktardı: Adli vakanın sağlık kuruluşuna kabulü, adli mercilere ihbar edilmesi, değerlendirilmesi, delillerin korunması, kaydının iyi tutulması ve adli raporun yazılması.

Hekimlerin kendilerine gelen herhangi bir olayda soru işaretleri ve şüpheleri varsa bildirim yapmaları gerektiğini kaydeden BİLİR, trafik kazası, etkili eylem, darp, ateşli silah yaralanmaları, kesici, delici alet yaralanmaları, zehirlenmeler, intihar, cinayet gibi olayların adli vakalar olduğunu söyledi.

BİLİR, adli vakalarda formlar düzenlenirken kurumun kaşesi, rapor numarası, tarih, saat, raporu isteyen makam veya kişi, raporun konusu, hastanın dilinden olayın özeti, yapılan tetkik, uygulama, tedavi ve sonuçların raporda yer alması gerektiğini belirterek konuşmasını tamamladı.

Konuşmasında hekimlerin kanunlar önündeki sorumluluklarına değinen Yrd. Doç. Dr. Gökhan ERSUNAN ise hastaların kişisel verilerinin başkalarıyla paylaşılması ve gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi gibi suçların para veya hapis cezası gibi yaptırımları olacağını ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Soru cevap bölümü ile sona eren konferansın sonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ günün anısına Yrd. Doç. Dr. Özlem BİLİR ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan ERSUNAN’a plaket takdim etti.