Mizah Diliyle Hekimlik

Fakültemiz tarafından düzenlenen “Mizah Diliyle Hekimlik” konulu konferans Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK’in sunumuyla Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BİLGİN, Genel Sekreter Adnan ER, Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı konferansta Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK, hekimliği mizah yoluyla anlatarak katılımcıları hem güldürdü hem düşündürdü.
Hekimliğin ciddiyetini ve zorluklarını, meslek hayatı boyunca yaşadığı mizahi olaylarla anlatan Prof. Dr. ŞİMŞEK, doktorluğun sorumluluğunun yüksek, zor ve ciddi bir iş olduğunu ancak bu mesleğin dünyadaki en kutsal meslek olduğunu belirterek doktorların bütün zorlukları taşımaları gerektiğini dile getirdi.
Genç hekim adaylarına beyaz önlüğün giyilmesiyle başlayan doktorluğun anlamını idrak etmelerini söyleyen Prof. Dr. ŞİMŞEK şunları kaydetti: Doktor hastasının kültürünü bilmeli, hastaları arasında ırk, din, renk ayrımı gözetmemeli, adaletli, sabırlı, onurlu, fedakâr olmalı, etik davranmalı, hasta davranışlarına anlayış göstermeli, çok yönlü olabilmeli, mesleğine odaklanmalı, çok iyi durum analizi yapabilmeli, tıbbın çaresiz olduğu konular olsa da vazgeçmemeli, insan sevgisi bitmemeli.
Sağlık sorunlarının sağlıkçı, toplum ve devlet el ele verirse çözülebileceğine de değinen Prof. Dr. ŞİMŞEK, sağlık işinin ekip işi olduğunu ifade ederek konuşmasını tamamladı.
Konferansın sonunda Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Zeynep YEŞİL DUYMUŞ, günün anısına Prof. Dr. Şaban ŞİMŞEK’e plaket, şilt ve hediye takdim etti.