ÖĞRENCİ ADAYLARIMIZ İÇİN

 
Diş Hekimliği Nasıl Bir Meslektir?
Diş Hekimliği mesleği, 2000 yıllık tarihi olan oldukça eski bir mesleki daldır. İçinde estetik diş hekimliği uygulamalarından, diş tedavilerine, hareketli protez uygulamalarından, cerrahi uygulamalara, ortodontik tedavilerden, diş eti tedavilerine kadar pek çok disiplin içeren bir meslektir.

Diş Hekimliği mesleğini diğer mesleklerden ayıran en önemli özellikler:
  •  İnsanlarla yakın ilişki içinde çalışılması ve profesyonel iletişimin sağlanması,
  •  Kendinizi geliştirmenize olanak vermesi, 
  •  Hem kamu hem de özel sektörde iş imkânı vermesidir.
Fakültemizden mezun olduğunuzda, mesleki konularda yetkin öğretim kadromuzdan almış olduğunuz eğitimle son derece donanımlı, toplum sağlığını önemseyen etik değerlere bağlı diş hekimleri olacaksınız.

Diş Hekimi olmak için önkoşul var mıdır?
Diş Hekimi olmak için ön koşul yoktur ancak, adayın iyi bir teorik eğitim almış olması ve belirli düzeyde el becerisine sahip olması gereklidir.

Eğitim zor mudur?
Eğitim 5  yıllık bir süreyi içerir. Diş Hekimliği eğitimi bu süre zarfında örgün bir eğitim ve öğretimi içerir. Haftalık ders saati yükü 30-40 saat arasında değişmektedir. İlk üç yılda temel tıp bilgisi ile birlikte, diş hekimliği dersleri verilmektedir. Ayrıca klinik öncesi diş hekimliği pratik eğitiminde modeller üzerinde tüm uygulamalar pratik olarak öğretilerek öğrencilerin bu el becerilerini geliştirmesi sağlanmaktadır. Dördüncü ve beşinci sınıflarda ise klinik uygulamalara ağırlık verilirken klinik tıp ve diş hekimliği teorik bilgileri de verilir. Klinikte uygulama yapmaya bu sınıflarda başlayan stajyer öğrenciler 8 anabilim dalında (Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi,Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Çocuk Diş Hekimliği,Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Endodonti, Periodontoloji,Protetik Diş Tedavisi ve Ortodonti) deneyimli öğretim üyelerinin gözetiminde diş hekimliği uygulamalarını yaparlar.

Eğitim dili nedir?
Fakültemizin eğitim dili Türkçe dir.

Hazırlık Sınıfı Var mı?
Hazırlık sınıfı yoktur. Ancak Yabancı uyruklu öğrencilerimizin TÖMER’ de eğitim almaları şarttır.

Eğitim pahalı mı?
Diş Hekimliği eğitimi pahalı bir eğitimdir. Fakültemizin 5 yıllık eğitimi boyunca temel alet ve cihazlar öğrenciler tarafından alınmaktadır. Eğitim sürecinde alınan tüm aletler meslek hayatı boyunca gerekli olacaktır.

İş olanakları nelerdir?
Diş Hekimliği Fakültesi mezunları kendi özel iş yerlerini açabildikleri gibi, devlet ya da özel hastanelerde çalışabilirler. Üniversitelerde doktora veya uzmanlık programına devam edebilirler. Doktora veya uzmanlık unvanlarını aldıktan sonra akademik kariyer düşünenler üniversitelerde kalabilirler ya da ilgili alanlarında spesifik olarak özel muayenehanelerde klinik hekimi olarak çalışabilirler.